Choď na obsah Choď na menu
 


ANOTÁCIE - 31. ročník

14. 5. 2017

Treky na troch ostrovoch Nového Zélandu (Vladimír Pajkos)

Nový Zéland je svet, v ktorom sa pasú milióny oviec a kráv, a jeleňov žije viac v Európe. Sopky i gejzíry, bublajúce blato, termálne pramene, kryštálové čisté rieky a jazerá, ľadovce, dažďové lesy a majestátne hory – to je iba časť toho, čo slová dokážu ťažko opísať. Plávanie s voľne žijúci delfínmi, pozorovanie veľrýb a uškatcov aj to nie je nič neobvyklé v tomto kúsku sveta. Pre mladých je raj adrenalínových športov. Izolovanosť tejto vzdialenej krajiny našťastie ešte stále ponúka nesmierne prírodne bohatstvo našej planéty. Nie náhodou sa tu natáčali filmy ako Hobbit a Pán Prsteňov. Pri dnešnej prednáške sa zameriame na turistiku a vydáme sa na treky a okrem dvoch známych ostrovov (Severný a Južný) navštívime aj málo navštevovaný Stewartov ostrov.

 

 

Ľadová nádhera v strednej Európe  nordické bruslenie (Kamila a Libora Hnykovci)

V posledních deseti letech jsme propadli bruslení na přírodních plochách na švédských nordických bruslích. Okouzlila nás krása hladkých ledových zrcadel jezer, rybníků, přehrad a řek. Příroda dokáže nakreslit do ledu neuvěřitelné obrazy a struktury. Střední Evropa poskytuje pro tuto aktivitu až překvapivě mnoho možností. Dokonce i objevitelé tohoto sportu  Švédové občas přijedou k nám zkoumat středoevropské ledové plochy. Led je ale nádherný i v podobách rampouchů a různých ledových kaskád, které se tvoří ve skalnatých roklích Prielomu Hornádu nebo Českosaského Švýcarska.

 

 

Faerské ostrovy aj Island. (Juraj Štefanovič)

Plavba trajektom na Island umožňuje zaradiť do programu aj pobyt na Faerských ostrovoch. Je to moderná civilizácia v drsnej prírode severného Atlantiku, vrátane mnohých kultúrnych zaujímavostí. Island bol ďalšia etapa putovania, prejdený po celom obvode so zastávkami na zaujímavých miestach. Ani jedno oko fotografického objektívu nezostalo suché.

   

 

 

 

Sarek – švédske hory bez chodníkov, mostov, chát a značiek (Svetozár Krno)

Kungsleden (Kráľovská cesta) predstavuje 440-kilomerovú trasu v severnom Švédsku. Tiahne sa od dedinky Abisko, ktorá leží pod Laponskou bránou, zo severu na juh až po Hemavan. Križuje jednu najrozsiahlejších a súčasne zriedkavých divočín tzv. západnej Európy. Prednáška nás zavedie za polárny kruh, do Laponska, v ktorom sa nachádza aj Kebnekaise (2 117 m), najvyšší vrchol Švédska. Domorodé (pre nás krkolomné) názvy končiarov a krajina pripomínajú ruskú Kolu.

Švédi sa rozhodli, že v národnom parku Sarek budú budovať cesty, chodníky, chaty a ani iné civilizačné vymoženosti. V pohorí zakázali hospodársku činnosť. Niet tu ani značiek a smerovacích tabuliek. Na ploche 80-krát 80 kilometrov stoja dva mosty a jedna bezpečnostná telefónna búdka. Počas letnej sezóny ju križuje viac sobov ako turistov, ktorých neustále zápasia s močarinami, brodmi, mokrými skalami, hustými kríkmi, orientačnými problémami, suťoviskami a občas aj aj s ľadovcovými trhlinami. Ťažké, ale krásne hory. Skutočná divočina, akú sme zažili na Sibíri.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Solovecké ostrovy  po stopách Vladimíra Krivoša Nemaniča (Dušan Štefánik)

Vladimír Krivoš (1865 Liptovský Mikuláš – † 1942, Ufa, Baškorostan, Sovietsky zväz) bol slovenský polyglot, stenograf, spisovateľ, publicista, prekladateľ a etnograf. Vypracoval prvú ruskú stenografickú sústavu. Aktívne ovládal 26 jazykov, pasívne vraj ďalších desať. Od roku 1893 pôsobil v ruskej tajnej polícii, v povestnej „cárskej ochranke“. V roku 1924 bol nespravodlivo obvinený z protištátnej činnosti a odsúdený do vyhnanstva na Solovecké ostrovy, na ktoré v roku 1429 priplávali dvaja mnísi a založili na nich kláštor, čo sa postupne stal centrom duchovného, kultúrneho a hospodárskeho života ruského severu. Neskôr poslúžil aj ako väznica a po revolúcii 1917. Na ostrovoch vznikol jeden z prvých pracovných táborov v ZSSR. Okrem Soloveckých ostrovov zavítame na súostrovie Kuzova so zaujímavým georeliéfom a flórou a tajomnými Sejdami.

 

Sajany a Bajkal (Juraj Holec a Dušan Štefánik)

Spoznávanie ruskej duše a krajiny na Transsibírskej magistrále, niekoľkodňový pochod v pohorí Východné Sajany, kúpanie v jazere Bajkal, turistika na polostrove Svjatoj Nos a návšteva niekoľkých ruských miest (Moskva, Kazaň, Ulan-Ude, Irkutsk).

Pyreneje (Juraj Holec)

Pyreneje tvoria významnú horskú reťaz tiahnucu sa francúzsko-španielskym pohraničím. V prednáške sa pozrieme na ich centrálnu časť, konkrétne na úsek horskej magistrály GR-11 medzi miestami Canfranc a Nerín. Navštívime oblasť podobnú našim Tatrám, ale aj unikátny vápencový kaňon Ordesa a vrch Monte Perdido (3355 mnm).

Mongolsko - prekvapenia každý deň (Miroslav Roman)

 Cesta naprieč Mongolskom nás previedla cez všetky typické oblasti. Prešli sme púšte, stepi, lesy, hory, pri použití áut, koní, nôh. Vystriedali sa všetky počasia, od suchých horúčav po snehovú búrku. Vedľa zabudnutých kútov už pribúdajú "civilizované" turistické centrá. No a samozrejme "lahôdka" Ulan Bator.