Choď na obsah Choď na menu
 


ANOTÁCIE - 32. ročník

6. 5. 2018

Juraj Geleneky: Prechod turistických magistrál na Slovensku

Význam slova magistrála je „hlavná dopravná cesta“, teda v prípade turistických ciest by sme si podľa tejto definície mali predstaviť chodník plný turistov. Tento atribút však našťastie spĺňa iba malá časť chodníkov turistických magistrál na Slovensku. Ako to na chodníkoch našich turistických magistrál vyzerá? Odpoveď na túto otázku nám dajú fotografie a rozprávanie o dvetisíc kilometrov dlhom prechode všetkých slovenských turistických magistrál. Zavedú nás do známych aj menej známych kútov slovenskej prírody. Prejdeme po magistrále Záhoráckej, Ponitrianskej, Veľkofatranskej, Rudnej, Východokarpatskej a ďalších.

 

Svetozár Krno: Východný Kaukaz

Východný Kaukaz je v porovnaní s Centrálnym nižší, slnečnejší, suchší a menej navštevovaný. Prednáška nás zavedie do východného Gruzínska, do Kachetie, k starým kláštorom, k trojhraničnému bodu medzi Gruzínskom, Azerbajdžancov a Ruskou federáciou (Dagestanom), do starého azerbajdžanského mesta Šeki, unikátneho mestečka Lahič a kaukazského „Izraelu“ – do Quby, na posvätnú horu Babadag, aktívne studené plynové sopky a skalné kresby v Gobustane a ulice príjemného hlavného mesta Baku.

 

Kamila a Libor Hnykovci: Uganda

Při našem putování Ugandou jsme navštívili jedno z nejpozoruhodnějších pohoří světa – Ruwenzori. Na jeho svazích jsme procházeli „cestou do pravěku“ čtyřmi druhy horského pralesa, porosty lobélií a starčeků. Z mlžných pralesů vyrůstají zaledněné vrcholky – na nejvyšší z nich, Margherita Peak (5.109 m), se nám podařilo vystoupit. V přednášce se objeví záběry i z dalších národních parků – Queen Elizabeth a Murchison Falls, kde jsme fotili stáda zvířat v savanách a na březích řek, hejna ptáků i tropických motýlů.

 

Kamila a Libor Hnykovci: Tamsánie

Země zaslíbená kempařům, turistům, zoologům, botanikům i rybářům, kde na každém kroku potkáte endemické druhy zvířat a rostlin – orchideje, stromové kapradiny, ptakopysky a ježury. Na tábořištích kolem stanů poskakují klokani, v noci si na vaše zásoby brousí zuby vombati, possumové a tasmánští čerti. Horským turistům poskytuje Tasmánie nepřeberné množství tras všech stupňů obtížnosti od perfektně připravených chodníků pro rodinné výlety až po náročné treky panenskými pralesy, po divokých horských hřebenech nebo nad strmými mořskými útesy. Charakteristickým rysem Tasmánie jsou stovky metrů vysoké kamenné sloupy tvořené dolerity – vulkanickou horninou podobnou čediči.

 

Marcel Králik: Antarktída

Do Antarktídy až za polárny kruh,12 dňová plavba holandskou loďou z Ushuai. Pekné a atraktívne mesto s množstvom zaujímavostí o.i. NP Tierra del Fuego. Zaujímavá plavba malou loďou a 11 vylodení v gumových člnoch na viaceré antarktické ostrovy. Ideálne počasie prichádzajúcej jesene s novým snehom, množstvom tučniakov, tuleňov a veľrýb. Pekné fotografie okolitých hor a ľadovcov. Aktivity spestrovali viacerí potápači, kajakári i kúpanie v mori priamo pri nohách tučniakov. Pri návrate i riadna búrka v Drakeovom prielive (9. stupeň Beauforta).

 

Katarína Hanzelyová: Dobrovoľníctvo v horách mýtického Altaja

Práca a život dobrovoľníkov v unikátnom ovocnom sade hlboko v horách mýtického Altaja - legendy, azúrovo modrá voda Teleckého jazera, tajomné Belovodie, Agni Jóga pod Beluchou a ochutnávka Altajského čaju Tolkan.

Moje rozprávanie bude o horách a ľuďoch. O malom kúsku Altaja, uprostred Altajského národného parku, o čarovnom Teleckom jazere, o ľuďoch, ktorí žijú  pre mňa v čarovnom svete, v symbióze s prírodou, nepotrebujú obchody, obrovské nákupné centrá, všetko čo je potrebné pre život majú v okolí domu a čo nie, dovezie raz začas helikoptéra alebo loď.

Bude o skupine trinásť ľudí z Ruska, Nemecka, Holandska, Japonska a Slovenska, o dobrovoľníkoch, ktorí našli spoločnú reč a ktorým bolo dopriate pomôcť starým ovocným sadom a stráviť spolu neuveriteľných  desať dní v srdci Altaja. Bude o spoločnej práci, zážitkoch, emóciách, o priateľstve, tajomných legendách, o srdečnom prijatí, ale hlavne o tom, že dávať znamená dostávať.